O kwasie

Właściwości

Właściwości kwasu chlebowego znane są już od czasów panowania Giedymina. To właśnie zdrowotne właściwości napoju sprawiły, że ze stołów chłopskich został przeniesiony na dwory szlacheckie. Tradycja wytwarzania kwasu chlebowego była przekazywana kolejnym pokoleniom i do dziś stanowi on doskonałą alternatywę dla kolorowych napojów.

Warto wyróżnić dobroczynne cechy kwasu chlebowego:

jest probiotykiem, który pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową

wspomaga procesy trawienne, sprawdza się u osób z nadkwasotą i wzdęciami

wzmacnia odporność organizmu

wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego

łagodzi dolegliwości bólowe

reguluje poziom złego cholesterolu

doskonale orzeźwia organizm

Przepisy

Kwas chlebowy można nie tylko kupić, ale również zrobić samodzielnie w domu. Proces jest dosyć długi, jednak właściwości produktu są warte oczekiwania. Do sporządzenia napoju będą potrzebne następujące składniki:

● chleb razowy na naturalnym zakwasie

● woda źródlana (około 2,5 l)

● pół szklanki cukru

● 10 g drożdży

● rodzynki

Wodę należy zagotować i ostudzić, następnie zalać nią upieczony chleb. Mieszankę powinno się trzymać w garnku lub szklanym słoju. Po trzech godzinach, w niewielkiej ilości powstałego roztworu rozpuszczamy cukier i drożdże. Mieszamy ze sobą składniki i odstawiamy je na 24 godziny. Przecedzony roztwór można rozlać do butelek (około ¾ pojemności), doprawiając go rodzynkami i kilkoma ziarnami ryżu. Tak sporządzony napój powinien leżeć w chłodnym miejscu przez około 3 dni.

Orzeźwiający drink z kwasem chlebowym:
Do stworzenia napoju będziemy potrzebować:
● 50 ml ciemnego rumu
● limonkę
● kwas chlebowy
● kostki lodu
Na wstępie mieszamy ze sobą lód, rum i świeżo wyciśnięty sok z limonki. Następnie dolewamy kwas chlebowy i całość mieszamy ze sobą łyżka barmańską lub korzystając z shakera. Drink będzie pyszny i orzeźwiający!

Vergelegen Manor House, South Africa